İletişim BilgileriYeminli Tercüme

Yeminli Tercüme Nedir?

 Yurtdışına çıkarken vize başvurusunda bulunduğunuzda, muhakkak size belgelerinizin yeminli tercüman tarafından yapılması gerektiği söylenmiştir. Ya da bir ihaleye katılırken, ihale sözleşmenizin yeminli tercüman tarafından yapılması gerektiğini aksi taktirde geçersiz olabileceğini duymuşsunuzdur. Bu gibi durumlarla karşılaşmadıysanız, yurt dışına okumaya gittiğinizde diplomanızın o ülke tarafından geçerli sayılabilecek bir yeminli çevirmen tarafından yapılması gerektiği de kulağınıza gelmiştir. Peki yeminli tercüme nedir? Çok basit bir şekilde anlatmak gerekirse, yeminli tercüme üniversitelerin dil ve edebiyat, tercümanlık ve hatta son zamanlarda çok popüler olan ismiyle çeviribilim bölümlerini bitirmiş kişilerin veya bir dilden bir dile çeviri yapma yetkinliğini noter huzurunda kanıtlayabilen kişilerin yaptıkları tercüme türüdür. 


Yeminli Tercüman Kime Denir?

Peki yeminli tercüman kimdir? Ya da yeminli çevirmen kime denilir? Açıkçası söylemek gerekirse, Türkiye’de yeminli tercüman olmak için başvurulan kurumlar ilgili noterliklerdir. Yani yeminli tercümanları denetleyen tek bir kurum vardır o da noterliklerdir. Bu belgeyi alabilmeniz için, en yakınınızdaki bir notere veya zabıt çıkarmak istediğiniz bir notere diplomanızla veya o dilde yetkin olduğunuzu kanıtlayan bir belgeyle başvurabilirsiniz. Ardından, herhangi bir sınava tabii tutulmaksızın, noterler tamamen kendi inisiyatiflerine bağlı olarak size yemin zabtı çıkarmaya karar verebilir veya vermeyebilir. Örneğin; 2018 yılı Nisan ayında ollang tercümanlarımızın yaşadığı bir durumdan bahsetmek isterim. 4. Levent’te bulunan Beyoğlu 23. Noterliği’ne yaptığı bir başvuru sonucunda çevirmenimizin herhangi bir gerekçe sunulmaksızın (Herhangi bir sınava tabi tutulmadan, sadece yanında bulunan çeviri bürosuyla çalıştığını belirterek) reddedilmiştir. Bu gibi durumlarla ne yapılması gerektiği konusunda biz de araştırma yapmaktayız. Yine aynı şekilde Aksaray, Fatih bölgesinde bulunan birçok Suriye göçmenin Arapça-Türkçe ve Türkçe-Arapça dillerinde (herhangi bir tercümanlık vasfı olup olmadığına bakılmaksızın) yeminli tercüman olarak kabul edildiği de yine bize bildirilen vakalardan bazılarıdır. 


Kısacası, eğer sizler de yeminli tercüman olmak istiyorsanız veya herhangi bir yeminli tercümana evrakınızı çevirmek istiyorsanız, muhakkak o insanın diplomasına ve çeviri yapmaya yetkili kişi olduğundan emin olmayı unutmayın. Ollang sistemine kayıt olan tüm yeminli tercümanlardan, yemin zabıtlarını talep ederek incelemeye alır. Daha sonra bunları ilgili okullarda ve noterlerde teyit ettikten sonra yeminli tercüman olarak sizlere hizmet vermelerine imkan sağlar. Ollang ile hemen yeminli tercüme yaptırmak için bizlere ulaşabilirsiniz veya ana sayfadan destek alabilirsiniz.Yeminli Tercüme Bürosu Nasıl Olunur?

Yeminli tercüme bürosu olmak için en önemli kriter hangi dilde yeminli tercüme bürosu olmak istediğinizdir. Eğer o dilde geçerli olan yeminli tercümanlarınız varsa, noterler sizi yeminli tercüme bürosu olarak kabul ederler. Unutmayın, her noter sadece ama sadece kendi kabul ettiği ve tasdik ettiği yeminli tercüme bürolarıyla çalışır. Bu yüzden aslında noterlere gittiğinizde, orda bulunan memurlar tarafından belirli tercüme bürolarına yönlendirme alabilirsiniz. Yemin Zaptı Nasıl Alınır?

Yemin zaptı almak için öncelikle hangi noterden yemin zaptı almak istiyorsanız o notere ilgili dil çiftinde yetkin olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir. Ardından, baş katip tarafından hazırlanan yemin zaptını noter huzurunda sesli olarak okursunuz. Ardından hem noter hem de siz tarafından ilgili zabıt imzalanır. Bu belge ile yemin zaptı almış olursunuz. Burada önemli olan bir diğer husus ise aldığınız yemin zaptının sadece hangi noterde belgeyi aldıysanız yaptığınız tercümelerin sadece ve sadece o noterlerde geçerli olacağını unutmamanız gerektiğidir. 


Ollang Yeminli Tercümanlarını Nasıl Seçer?

Ollang’te yeminli tercüman veya yeminli tercüme bürosu olmak için üye olurken yeminli tercüman kutucuğunu işaretlemeniz gereklidir. Bu kutucuğu işaretlediğinizde, Ollang tercüman kalite kontrol ekibine bir bildirim gider. Ekip sizin profilinizi inceledikten sonra, sizinle iletişime geçer ve diplomanızı, yemin zaptınızı ve Ollang tarafından uygun görülen belgeleri sisteme yüklemenizi talep eder. Gerekli referans kontrolleri ve sistemsel kontroller yapıldıktan sonra, uygun bulunması halinde Ollang Yemin Tercüman olarak sistemde kayıtlı olursunuz. Yeminli tercüman olmadan önce, sistemde belirlenen gereksinimleri tamamladıktan sonra tercüme yapmaya başlayabilirsiniz. 


Ollang ile kaliteli yeminli tercüme hizmeti almak için hemen tıklayın.